Objevte svoji jedinečnost

posted in: rubrika_clanky | 0

,,V čem jsem vlastně jedinečný? Nedělám nic neobvyklého, to dělají všichni. Nejsem v ničem výjimečný. Když poslouchám ostatní, mám pocit, že jsem nic nevykonal a že jsou výjimečnější, jedinečnější než já. Připadám si hloupě, pokud mám říct, co vlastně umím. Vlastně můžu říci, že jsem za svůj život nic výjimečného nevykonal, co bych mohl zmínit.“

Pokud se chcete blíže podívat na svoji jedinečnost, můžete vyzkoušet cvičení, které jsem do textu přidala. Cvičení odhaluje, jaké kvality chceme žít/jaké již žijeme a jak by se daly více uplatnit v životě. Při tomto cvičení máme možnost podívat se i na to, v čem jsme vlastně jedineční.

Zadání:

Představte si, že jste kočka a můžete žít 9 životů. Super představa, že?! Těchto devět životů si zkuste namalovat a potom si říct, co pro vás jednotlivé obrázky symbolizují. Nevadí, že neumíte malovat, neomezujte svoji tvořivost. Dejte si čas na malování a následnou interpretaci obrázků. Vaším úkolem je hledat za symboly kvality, schopnosti, dovednosti…atd. Nejprve si namalujte svoje obrázky. Po namalování obrázků si odpovězte na otázky, které jsou uvedené dole.

Moje obrázky pro 9 životů

Otázky pro Vás:

Co pro Vás jednotlivé obrázky znamenají?

Jak byste se choval/a, pokud byste měla tyto kvality?

Co by ve vašem životě bylo jiné?

Jak by ostatní poznali, že máte tyto kvality?

Co by Vám tyto kvality přinesly do vašeho života?

Kým byste byla, pokud byste měla tyto kvality?

Jaký by byl první nejmenší krok, abyste mohla mít tyto kvality?

Kdy budete tyto nejmenší kroky realizovat?

Jaké je Vaše motivace pustit se o těchto nejmenších kroků?

Pokud by se Vaše kvalita dala znázornit symbolem, jaký symbol by to byl?

Mají uvedené obrázky společnou ,,niť“?

…aj.

Často naše sny a vize končí tím, že neuděláme první krok. To, že nemáme nějaké kvality, neznamená, že tento stav je napořád a že se s tím nedá nic dělat. Otázkou je, pokud s tím chceme něco dělat, tak co, jak a kdy. Tyto otázky nám pomohou se ukotvit v tom, co je zapotřebí.

Chci s tím něco dělat:

Co……..

Jak……..

Kdy……………

Hodně radosti při objevování vlastních kvalit a realizaci prvních kroků!

Cvičení je přeloženo z materiálů Cross Border Seminar, Varšava 2013 – zaměření na kariérové poradenství přeloženo Mgr. Evou Uhríkovou

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *