Na co zaměřujete svoji pozornost

posted in: rubrika_clanky | 0

Doufám, že Vám následující příběh pomůže zjistit, na co zaměřujete svoji pozornost. Právě toto zjištění pro Vás může být prvním startem začít se změnou. Často si ani neuvědomujeme, čemu dáváme energii a pozornost. Do článku jsem vložila příběh (příběh je přepsán z knihy Thomase Dienera, s. 66-67 Esencia práce), a dále pak cvičení, které je určeno pro Vás.

Příběh o indiánovi a cvrčkovi

Jeden indián, který žil v relativně izolované rezervaci, prvně navštívil svého bílého bratra v hlavním městě. Byl velmi zmatený z hluku, zmatku a zápachu v ulicích.

Když s přítelem přicházeli po obchodní ulici s velkými výkladními skříněmi, indián se zastavil a poslouchal.

,,Co Ti je?“ zeptal se ho jeho přítel.

,,Někde slyším cvrlikat cvrčka,“ odpověděl indián.

,,To není možné,“ usmíval se běloch. Za prvé tu ve městě žádní cvrčkové nejsou a za druhé v tomto hluku by jejich cvrlikání zaniklo.

Indián se však nedal zmást a následoval cvrlikání. Dovedlo ho až ke staršímu domu se stěnami porostlými břečťanem. Indián rozhrnul listí a skutečně tam seděl velký cvrček.

,,No, vy indiáni máte jednoduše mnohem lepší sluch,“ pověděl běloch, když pokračovali dále.

,,Nesmysl,“ oponoval jeho indiánský přítel. ,,Dokážu ti opak.“

Vybral z peněženky malou minci a hodil ji na zem. Ozvalo se tiché zacinkání. Všichni okolo se otočili, někteří byli vzdálení i více jak deset metrů a také se otočili a podívali se směrem, ze kterého tichý zvuk zazněl.

,,Vidíš, můj příteli, nezávisí to od sluchu.“ To, co dokážeme nebo nedokážeme vnímat, závisí výhradně na směru (zaměření) naší pozornosti. To, co slyšíš, vypovídá víc o tom, kdo jsi než o tom, co tě obklopuje.

Sami pro sebe si můžete každý večer, například po dobu týdne, dělat cvičení, kde si shrnete, co si z celého dne pamatujete:

Co jsou nejčastější věci, které máte uvedené?

Proč jsou pro Vás důležité?

Jak je vnímáte?

..aj.

Při rozhovoru s někým dalším si můžete klást otázku. Nebo až půjdete do práce…aj.: Na co zaměřuji svoji pozornost? Je to to, čemu chci věnovat pozornost? Pokud ne, co udělám?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *